Главная / Статьи о воде / Показники якості питної води

Показники якості питної води

Питна вода – це вода з будь-яких джерел (комунального водопроводу, колодязів, свердловин, бюветів і ін.), придатна для щоденного споживання людиною.

За фізико-хімічними, органолептичними, паразитарним, мікробіологічними та радіаційними показниками вона повинна відповідати вимогам санітарного законодавства та державних стандартів. В Україні якість питної води регламентується в основному ДСанПіН 2.2.4-171-10 і ГОСТом 2874-82.

Органолептичні показники

До органолептичних показників відносяться запах, кольор, каламутність, смак і присмак, які оцінюються за ступенем інтенсивності їх прояву. Специфічні і неприємні запахи, смак і присмак води істотно обмежують її використання, бо свідчить про забруднення джерела.

Запах, смак і присмак води визначаються вмістом в ній хімічних речовин, які впливають на нюхові і смакові рецептори відповідно. Запах може бути природним (затхлий або болотний). І техногенного походження (наприклад, хлорний). Смак може бути солоний, солодкий, кислий або гіркий, а присмак – лужний, болотний, металевий, від нафтопродуктів і ін.

Кольор води залежить від кількості вмісту в ній гумінових органічних речовин, що потрапляють з грунту і забарвніють її в колір від жовтого до коричневого. Каламутність води обумовлена ​​змістом в ній нерозчинних речовин неорганічного й органічного походження (глини, мулу та ін.).

Фізико-хімічні показники

До них відносяться речовини, що потрапляють у воду як природним шляхом (наприклад, з грунту), так і додаються при її обробці. Це загальна жорсткість і мінералізація (сухий залишок), водневий показник (pH), вміст заліза, міді, марганцю, цинку, сульфатів, поліфосфатів, хлоридів і хлорфенолів.

Загальна жорсткість води відноситься до її природними властивостями і залежить від концентрації солей кальцію і магнію. Значний вміст таких солей надає воді гіркий смак. Зміна водневого показника говорить про забруднення джерела лужними або кислими стічними водами.

Вміст сульфатів і хлоридів може бути обумовлено як природними, так і техногенними факторами (проникнення в джерело з грунту або забруднення стічними водами відповідно). Підвищений вміст сульфатів додає воді гіркий смак, а хлоридів – солоний.

Надлишок заліза надає воді терпкий присмак і може з’являтися від сталевих і чавунних труб водопровідної системи. Підвищена концентрація марганцю робить воду рожевої і неприємною на смак, а при пранні забарвлює білизну. Зміст міді в великих кількостях робить воду терпкою, а також може призвести до корозії посуду з алюмінію і фарбування білизни під час прання.

Токсикологічні показники

Хімічні речовини, що визначають токсикологічні показники якості води, можуть бути природного і техногенного походження, а також додаватися при її очищенні.

Дані показники визначають нешкідливість води для людського організму, тобто чи може її хімічний склад негативно впливати на здоров’я людини. Склад води має гарантувати відсутність канцерогенного і мутагенного впливу, не знижувати імунітет, не викликати отруєнь і не приводити до інших несприятливих для людського організму наслідків.

Діючими нормативами визначено максимально допустимий вміст таких речовин, як нітрати, стронцій, барій, алюміній, берилій, миш’як, молібден, свинець, селен, нікель, пестициди, тригалометани, а також ряду інших показників. При хлорному знезараженні також нормується вміст залишкового вільного і зв’язаного хлору. Крім того, встановлено радіаційні показники безпеки питної води.

Епідемічні показники

Показники епідемічної безпеки води (мікробіологічні та паразитарні) визначають вміст бактерій, вірусів, кишкових гельмінтів, патогенних кишкових найпростіших організмів і інших шкідливих мікроорганізмів.

Як бачимо, для визначення якості питної води необхідно провести ряд досить складних аналізів і досліджень, які можливо виконати тільки в спеціалізованій лабораторії. При цьому аналіз, проведений півроку або буквально пару місяців тому, ще не свідчить про те, що сьогодні Ви п’єте чисту і безпечну для свого здоров’я воду.

Замовляючи доставку води в Києві від компанії «Питна вода», Ви завжди будете впевнені в її якості.

Top